Under en del år har vi för, Grängesbergsskollovskoloniförening, kört tåg till Strömstsd där många Grängesbergare m.fl. under sina sommarlov varit på koloni på Öddö. X23 201 under ett uppehåll i Laxå på väg till Strömstad. Den 4 september 2009.
Foto: Annette Kusma.


 

En av förarna var Lars "Dallas" Dahlman.
Foto: Annette Kusma.


 

Förutom körtillstånd tar Jonas Nilsson även emot delgivningsorder av tågklareraren i Uddevalla. 
Foto: Annette Kusma.

 

Slutstation Strömstad.
Foto: Annette Kusma.


 

Utsikt över havet i Strömstad.
Foto: Annette Kusma.


 

Annette Kusma, Hans Krysén och Karl-Gunnar Johansson i samspråk under uppehåll i Hällefors på hemresan från Strömstad den 6 september 2009.
Foto: Jonas Nilsson.



Den 7 september 2009 kör vi en resa med ett tidstypiskt 1950-tals tåg på bansträckan Ludvika - Grängesberg - Ludvika. Det var Ludvika Kommunstyrelse som besökte Lokmuseet där det utspisades kaffe och macka på förmiddagen. Därefter begav sig dom ca 70 deltagarna till Cassels för underhållning och lunch. Vid 15:30 tiden var det dags för återresan till Ludvika med det tidsenliga tåget bestående av elektroloket TGOJ Hg nr 205 och träpersonvagnar.
Foto: Dan Thunberg